Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej
Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej krok po kroku
3 stycznia 2022
Czym jest zastaw rejestrowy
Czym jest zastaw rejestrowy i przewłaszczenie na zabezpieczenie
17 stycznia 2022
Show all
Kredyt bez wkładu własnego Szczecin

Kredyt bez wkładu własnego Szczecin. Kiedy, jakie warunki, dla kogo?

Kredyt bez wkładu własnego Szczecin. W których bankach można składać już wnioski o preferencyjne finansowanie nieruchomości? Dla kogo przeznaczony jest program “Mieszkanie bez wkładu własnego” w ramach tzw. Polskiego Ładu? Czy kredyt hipoteczny bez wkładu własnego można przeznaczyć na zakup domu w Szczecinie lub okolicach? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt bez wkładu własnego na mieszkanie w Szczecinie? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie na blogu ekspertów kredytowych.

Mieszkanie bez wkładu własnego w ramach Polskiego Ładu

Polski Ład to program gospodarczy Prawa i Sprawiedliwości, który ukierunkowany został głównie na zmiany podatkowe, takie jak wyższa kwota wolna od podatku, brak opodatkowania przychodów emerytów, którzy zrezygnują z pobierania świadczeń i zdecydują się na dalszą pracę, czy pewne ulgi podatkowe, którymi objęte mają być pewne grupy obywateli.

Prócz “reform” podatkowych Polski Ład przewiduje także możliwość budowy domu bez zezwolenia (wyłącznie na zgłoszenie), który w podstawie ma nie więcej, niż 70 metrów kwadratowych, czy też omawiane dziś mieszkanie bez wkładu własnego. To ostatnie dotyczyć ma nawet – co kilkukrotnie podkreślał premier Mateusz Morawiecki – 80 tys. rodzin rocznie. 

Czym jest mieszkanie bez wkładu własnego?

Na czym polega “mieszkanie bez wkładu własnego” w ramach Polskiego Ładu? Partia rządząca postanowiła ułatwić młodym osobom zaciągnięcie kredytu hipotecznego, poprzez wyeliminowanie konieczności posiadania wymaganego przez KNF wkładu własnego. Aktualnie (od 2017 roku) wynosi on 20 procent wartości finansowanej nieruchomości, co powoduje, że wiele osób nie jest w stanie pozwolić sobie na zakup mieszkania na kredyt.

Mieszkanie bez wkładu własnego Szczecin.
Mieszkanie bez wkładu własnego Szczecin.

W tym celu Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli osobom spełniającym warunki określone w ustawie stosownych gwarancji. Oznacza to, że kredytobiorcy do spłaty będą mieli realnie, nie 80, a 100 procent wartości mieszkania plus należne bankowi odsetki. Tak, kredyt bez wkładu własnego nie świadczy o tym, że BGK tudzież inna spółka Skarbu Państwa dopłaci do mieszkania czy domu. Całą kwotę trzeba będzie spłacić samodzielnie w comiesięcznych ratach.

Kredyt bez wkładu własnego Szczecin – dla kogo i jakie warunki trzeba spełnić?

Kredyt bez wkładu własnego na zakup mieszkania w Szczecinie, czy też dowolnym mieście w Polsce, dostępny jest wyłącznie po spełnieniu kilku warunków, które przewiduje ustawa. Jednym z nich jest wiek. Kredyt hipoteczny z gwarancją Skarbu Państwa adresowany jest bowiem wyłącznie do osób w wieku 20-40 lat. Co istotne, nie mogą one posiadać praw do żadnej innej nieruchomości mieszkalnej.

O kredyt bez wkładu własnego będą mogły ubiegać się małżeństwa wychowujące przynajmniej jedno dziecko lub osoby samotnie wychowujące dziecko/dzieci.

Aby móc wnioskować o kredyt hipoteczny bez wpłaty własnej, musimy wziąć pod uwagę także naszą zdolność kredytową. Preferencyjne finansowanie z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego nie zmniejsza wymogów określonych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zdolność kredytowa jest zatem jednym z najważniejszych czynników, które mogą zdecydować o przyznaniu finansowania na zakup mieszkania czy budowę domu.

WAŻNE! Jeśli rodzina, która zaciągnie kredyt bez wkładu własnego w trakcie jego spłaty, powiększy się, może liczyć na częściową spłatę zobowiązania przez Skarb Państwa. Za drugie dziecko otrzymamy dopłatę 20 tys., za każde kolejne aż 60 tys. zł.

Kredyt hipoteczny z gwarancją BGK na zakup domu w Szczecinie

Kredyt hipoteczny z bez wkładu własnego przeznaczyć można wyłącznie na zakup mieszkania na rynku wtórnym lub pierwotnym, bądź budowę domu. Oznacza to, że posiłkując się kredytem bez wkładu własnego, nie możemy dokonać zakupu gotowego już domu. Bank Gospodarstwa Krajowego nie udzieli gwarancji wkładu własnego na taką inwestycję.

Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem domu w Szczecinie lub jego okolicach, najlepiej skontaktować się w tym celu z niezależnym ekspertem kredytowym, który bezpłatnie porówna oferty wielu banków z całego kraju i znajdzie najlepszy kredyt hipoteczny na zakup domu.

Kiedy kredyt mieszkaniowy bez wpłaty własnej będzie dostępny?

Większość zapisów Polskiego Ładu weszła w życie z początkiem tego roku. Niestety w przypadku kredytu bez wkładu własnego, czy też, jak nazywają to rozwiązanie sami politycy, mieszkania bez wkładu własnego, na pierwsze oferty banków musimy jeszcze poczekać. W ustawie znalazł się bowiem zapis o tzw. okresie przejściowym, który wynosi dokładnie 6 miesięcy. W tym czasie Bank Gospodarstwa Krajowego musi przygotować stosowne umowy, które zawrze z bankami komercyjnymi. To w nich bowiem będą przyjmowane wnioski o kredyt hipoteczny z gwarancją BGK.

Kredyt bez wkładu własnego. Które banki w Szczecinie przyjmują wnioski?

Zgodnie z tym co napisaliśmy powyżej, pierwszych ofert kredytów bez wkładu własnego w Szczecinie możemy oczekiwać nie wcześniej, niż w połowie roku, a dokładniej na przełomie maja i czerwca 2022 r. Wtedy też dowiemy się, które dokładnie banki zawrą z BGK umowy. Jeśli zależy nam na czasie, warto w tym celu skontaktować się z doświadczonym ekspertem kredytowym ze Szczecina, który współpracując z wieloma bankami w kraju, ma dostęp do ofert kredytowych często znacznie wcześniej.

Zdjęcie główne: Maciej Badowski via Canva. Zdjęcie w treści: elxeneize via Canva.

Komentarze są wyłączone.