pożyczka pod zastaw domu

Pożyczka pod zastaw domu, mieszkania, działki. Czy warto?

Pożyczka pod zastaw domu, mieszkania, działki lub innej nieruchomości, na której banki mogą dokonać zabezpieczenia w postaci hipoteki, może być doskonałym rozwiązaniem dla osób planujących realizację większych inwestycji. Kredyt pod zastaw nieruchomości ma wiele zalet, jednak nie jest także pozbawiony wad, które wymienimy w dzisiejszym wpisie. Już na wstępie warto pamiętać, że z pożyczką hipoteczną wiąże się ryzyko ewentualnej straty naszej nieruchomości, jednak są to sytuacje zdecydowanie skrajne.

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna. Czym się różnią?

Na wstępie musimy zwrócić uwagę na to, że pożyczka hipoteczna (pożyczka pod zastaw domu lub mieszkania) jest zupełnie odmiennym produktem finansowym od typowego kredytu mieszkaniowego, który potocznie nazywa się kredytem hipotecznym. Ten ostatni udzielany jest bowiem na określony w umowie cel, jakim jest zakup mieszkania lub domu. Pożyczkę hipoteczną zaciągnąć możemy na dowolny cel, jednak musimy mieć już prawa do jakiejś nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem spłaty udzielonego kredytu. Jedynym podobieństwem między nimi jest zatem wyłącznie ustanowienie hipoteki. Nic więcej.

Pożyczka pod zastaw domu, mieszkania, działki – zalety

Kredyt pod zastaw domu, czyli tzw. pożyczka hipoteczna to jeden z bezpieczniejszych – dla banków oczywiście – produktów finansowych udzielanych konsumentom. Dzięki zabezpieczeniu w postaci ustanowienia hipoteki banki minimalizują ryzyko kredytowe, przez co mogą zaoferować jednocześnie niższe oprocentowanie kredytu. Dokonując zabezpieczenia pożyczki w postaci domu lub mieszkania możemy oczekiwać także znacznie wyższych, niż w przypadku kredytów gotówkowych bez zabezpieczeń kwot udzielanych przez instytucje finansowe. W przypadku kredytu gotówkowego maksymalna kwota wynosi około 200 tysięcy złotych.

Pożyczka hipoteczna, a dokładniej pożyczka pod zastaw domu lub mieszkania może zostać udzielona nawet do 70 procent wartości nieruchomości. Wiele zależy jednak naturalnie także od naszej zdolności kredytowej, ponieważ jest ona tak samo ważna, jak w przypadku wszystkich pozostałych produktów finansowych. Jeśli nasze miesięczne dochody nie są wystarczające, abyśmy bez problemu mogli spłacać ratę kredytu, nie liczmy na to, że bank udzieli nam oczekiwanej przez nas pożyczki tylko dlatego, że mamy “wartościowy dom”.

Kredyt pod zastaw domu Szczecin
Kredyt pod zastaw domu należy dobrze przemyśleć lub skonsultować z doświadczonym ekspertem kredytowym.

Takie rozumowanie prowadzi wyłącznie do problemów finansowych, które mogą skończyć się fatalnie. Wysokie wartości kredytów są zdecydowanie największych plusem pożyczek hipotecznych, ale nie jedynymi.

Do kolejnych zalet pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania zaliczyć możemy wydłużony okres kredytowania, który wynieść może nawet 20 lat. W przypadku kredytów gotówkowych bez zabezpieczeń okres ten jest dwukrotnie krótszy. Wpływa to także na zdolność kredytową, która rośnie z każdym miesiącem trwania umowy kredytowej. Co prawda zapłacimy bankowi wtedy więcej odsetek, jednak sama zdolność na pewno automatycznie się wydłuża.

Ogromną zaletą pożyczki pod zastaw nieruchomości jest także to, że pieniądze z niej pochodzące możemy przeznaczyć na dowolny cel. Nie jest to bowiem rodzaj kredytu celowego, jak np. kredyt mieszkaniowy, a zwykły kredyt konsumpcyjny z tą różnicą, że jest zabezpieczony nieruchomością, do której prawa posiadamy.

Kredyt pod zastaw domu, mieszkania, lokalu – wady

To, co posiada zalety, zwykle posiada także wady. Ale co w sytuacji, gdy zaleta jest jednocześnie wadą? Taka sytuacja ma miejsce właśnie w przypadku kredytu pod zastaw domu, mieszkania czy innej naszej nieruchomości. Zauważmy bowiem, że to, iż pieniądze z pożyczki hipotecznej możemy przeznaczyć na dowolny cel, wiąże się z pewnym ryzykiem, które może skończyć się dla nieostrożnych osób fatalnie.

Gdy pożyczamy od banku pieniądze np. na zakup nieruchomości, w której zamieszkamy, robimy wszystko, aby terminowo spłacać raty kredytu. Bardzo poważnie podchodzimy do tego zobowiązania, ponieważ nie chcemy stracić naszego mieszkania. Jesteśmy zdeterminowani i zdyscyplinowani.

Nieco inaczej sytuacja może wyglądać, jeśli zaciągnęliśmy pożyczkę hipoteczną, z której środki przeznaczone zostały np. wyłącznie na cele konsumpcyjne lub nietrafioną inwestycję. Ten “zapał” może z czasem wygasnąć. Mogą pojawić się także nieprzewidziane okoliczności, które uniemożliwią nam płynne płatności rat, a posiadając duże zobowiązanie, szybko może dojść do sytuacji, w której realnie nie będziemy mogli udźwignąć tego obciążenia. I to właśnie jest największą – z perspektywy realnych zagrożeń – wadą kredytów pod zastaw nieruchomości.

Kredyt pod zastaw domu. Formalności

Pewną niedogodnością w przypadku pożyczek pod zastaw domu czy też mieszkania może być także znacznie dłuższy i bardziej skomplikowany proces ubiegania się o finansowanie. Aby otrzymać pożyczkę hipoteczną, kredytobiorca musi przedstawić bankowi komplet dokumentów dotyczących nieruchomości, na podstawie których instytucja podejmie decyzję kredytową. Trzeba liczyć się z tym, że to bank dokona wyceny danej nieruchomości, przeprowadzi jej inspekcję, a także oszacuje nasze realne możliwości finansowe. Proces ten może zająć nawet kilka tygodni.

W przypadku kredytów gotówkowych nawet na kwoty przekraczające 100 tys. zł pieniądze mogą pojawić się na naszym koncie już w ciągu 24 godzin. To także należy wziąć pod uwagę, jeśli rozważamy zaciągnięcie pożyczki pod zastaw domu lub mieszkania. Dobrym rozwiązaniem jest także wcześniejsze porównanie ofert wielu banków z całej Polski i wybór tej, która będzie obarczona najmniejszymi kosztami dodatkowymi, które także trzeba wziąć pod uwagę, rozważając pożyczkę hipoteczną, o czym opowie Ci niezależny ekspert kredytowy.

Zdjęcia: Pattanaphong Khuankaew, seb_ra via Canva

Komentarze są wyłączone.