Posiadając większe zobowiązanie kredytowe, np. kredyt hipoteczny wiele osób może rozważać przeniesienie go do innego banku. Może być to spowodowane chęcią oszczędności, negatywnymi doświadczeniami z bankiem, w którym zaciągnęliśmy kredyt czy innymi czynnikami, które wymienimy w dzisiejszym wpisie. Zanim podejmiemy jednak decyzję o refinansowaniu, warto rozważyć wszelkie za i przeciw temu posunięciu. Nie zawsze jest ono bowiem opłacalne.
Na wstępie zacząć musimy od samego wyjaśnienia, na czym polega “przeniesienie” kredytu do innego banku. Wiele osób uważa bowiem, że chodzi tu wyłącznie o zmianę wierzyciela, któremu będziemy spłacać resztę rat kredytowych. Teoretycznie możemy przyjąć taki obraz, jednak w praktyce refinansowanie jest nieco bardziej złożone.
Jeśli zaciągnęliśmy kredyt w banku A na okres 10 lat i spłaciliśmy przykładowo 30 proc. całego zobowiązania, możemy udać się do banku B, który udzieli nam nowego kredytu, ale środki z tej umowy przeznaczy na spłatę długu w banku A. My zamkniemy w ten sposób zobowiązanie w banku macierzystym i staniemy się klientem / dłużnikiem banku B.
Refinansowanie / przeniesienie kredytu to zatem nic innego, jak zaciągniecie nowego zobowiązania w innym banku, w celu spłaty długu w poprzedniej instytucji. Jaki to ma sens? Po co przenosić kredyt z jednego banku do drugiego? Powodów może być wiele.
Głównym powodem zwykle są oszczędności, których oczekujemy po refinansowaniu. Może się zdarzyć bowiem tak, że po jakimś czasie spłacania kredytu zauważymy, że inny bank oferuje lepsze warunki kredytowe. Niższe oprocentowanie, zerowa prowizja, brak ubezpieczenia, ciekawsze usługi dodatkowe itp. Te atrakcyjne na pierwszy rzut oka oferty nie zawsze będą szły w parze za faktycznymi oszczędnościami. Musimy bowiem pamiętać, że na koszty kredytu składa się wiele czynników, które należy dokładnie przeliczyć przed podjęciem decyzji o refinansowaniu.
WAŻNE! Przed przeniesieniem kredytu do innego banku licząc na oszczędności, skorzystajmy z pomocy niezależnych ekspertów kredytowych, którzy przedstawią nam najlepsze oferty banków i pomogą oszacować ewentualne korzyści lub poinformują o ich braku.
Kolejnym powodem kierującym nas w ręce innej instytucji może być chęć wydłużenia okresu kredytowania, na który nie zgadza się bank A. Wiele banków kusząc nowych klientów, oferuje wydłużenie spłaty kredytu po jego przeniesieniu, co będzie miało wpływ na wysokość miesięcznych rat. Pamiętajmy jednak, że wydłużenie okresu kredytowania skutkuje jednocześnie zwiększonymi odsetkami, które finalnie zapłacimy bankowi.
Trzecim powodem może być chęć dobrania dodatkowej gotówki, na którą nie chce wyrazić zgody bank, w którym spłacamy kredyt. Oczywiście nie musimy zaciągać innego kredytu w tym samym banku, ale wiele osób chce mieć zobowiązania wyłącznie na rzecz jednej instytucji finansowej. To również jest częstym powodem refinansowania kredytu, tym bardziej że większość banków podczas przenoszenia do nich kredytu już na starcie oferuje dodatkowe środki.
Powodami, dla których możemy chcieć przenieść kredyt do innego banku, mogą być także: złe doświadczenia z bankiem A, ciekawsze usługi dodatkowe w banku B, a także konsolidacja, czyli połączenie kilku posiadanych już kredytów w jeden.
Szukasz najlepszej oferty konsolidacyjnej? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy ekspertów kredytowych z Twojej okolicy i zaoszczędź sporą kwotę na połączeniu wielu zobowiązań w jedno z wydłużonym terminem spłaty.
Zgodnie z tym, co poruszyliśmy już na wstępie, przeniesienie kredytu do innego banku polega na zaciągnięciu nowego zobowiązania w innej instytucji, która spłaci nasz dług na rzecz innej. Musimy mieć zatem pewność tego, że na operacji tej zyskamy, czy to finansowo, czy też w inny sposób.
Jeśli nie chcemy angażować w refinansowanie eksperta kredytowego, udajmy się do banku i poprośmy pracownika o sporządzenie oferty kredytowej z wyszczególnieniem wszelkich wiążących się z nią kosztów. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na RRSO, prowizję za przeniesienie, prowizję za wcześniejszą spłatę, ubezpieczenia i koszty usług dodatkowych. Te same rzeczy musimy sprawdzić w aktualnej umowie kredytowej i porównać je ze sobą. W przypadku tej drugiej zwróćmy uwagę przede wszystkim na prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu. To ona może bowiem zaważyć na sensowności przeniesienia zobowiązania.
Jeśli mamy już pewność, że oferta refinansowania jest dla nas korzystna, należy udać się do banku, do którego chcemy przenieść kredyt i złożyć w nim wniosek o przeniesienie. Niezbędne będą w tym celu m.in. dane o wysokości i źródle dochodów, ilości osób w gospodarstwie domowym czy aktywnych zobowiązaniach pozakredytowych.
Wniosek o przeniesienie kredytu zwykle rozpatrywany jest w kilkadziesiąt godzin, a gdy bank wyda decyzję pozytywną, będziemy musieli podpisać stosowną umowę kredytową.
Gdy to zrobimy, bank przeleje uruchomione środki na konto banku, z którego odchodzimy, a nam pozostanie spłata rat już w nowej instytucji.