Fundusz Wsparcia Kredytobiorców
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Kto może skorzystać?
11 stycznia 2023
pożyczka pod zastaw domu
Pożyczka pod zastaw domu. Co powinniśmy wiedzieć?
24 stycznia 2023
Show all
Wsparcie kredytobiorców

Wsparcie kredytobiorców 2022 / 2023

Po tym jak Narodowy Bank Polski rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych, raty kredytów – nie tylko hipotecznych – wzrosły nierzadko nawet o 80 procent. Dla wielu osób tak duże wzrosty rat mogą być nie do udźwignięcia, dlatego też rząd przygotował swego rodzaju tarczę, której celem jest pomoc osobom spłacającym kredyty mieszkaniowe. Jakie wsparcie kredytobiorców jest dostępne w 2022 i 2023 roku? Kto może skorzystać z pomocy państwa i na czym ta pomoc dokładnie polega? Wyjaśnia ekspert kredytowy Szczecin.

Raty rosną i rosnąć będą. Kredyty zaczynają przytłaczać

Aby powstrzymać galopującą inflację, Narodowy Bank Polski w październiku 2021 roku rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych, co miało na celu schłodzenie gospodarki i w średnim okresie wyhamowanie inflacji. W pierwszej fazie co prawda nie nazywano tego jeszcze cyklem, ale po 7 miesiącach i 7 podwyżkach stóp, możemy już mówić właśnie o cykliczności.

Aktualna wysokość stopy referencyjnej wynosi 5,25 procent, a najbliższe posiedzenie RPP zapewne będzie owocowało w kolejny wzrost stóp, a więc także dalsze wzrosty oprocentowania kredytów. A to, jak mówią klienci banków, wzrosło już nawet o 80 procent. Wiele zależy od tego, na jaki okres kredyt został zaciągnięty, a także, jak wysoką kwotę pożyczyliśmy od banku. Nic dziwnego zatem, że coraz więcej osób mierzy się z problemami w spłacie rat kredytu mieszkaniowego, a wesprzeć ich ma rządowa tarcza, która już niebawem wchodzi w życie. Co zakłada? Jakie wsparcie kredytobiorców przygotował rząd Mateusza Morawieckiego?

Wsparcie kredytobiorców 2022 / 2023

O konieczności pomocy kredytobiorcom opozycja apelowała już od początku roku. Głos ten usłyszał niedawno rząd, który zaproponował kilka rozwiązań, dzięki którym spłata kredytu mieszkaniowego w dobie zwyżek stóp procentowych, ma być łatwiejsza.

Wsparcie kredytobiorców 2022 / 2023. Co zakłada rządowa tarcza? Ekspert kredytowy Szczecin.

Wakacje kredytowe 2022 / 2023

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez premiera Matuesza Morawieckiego, wakacje kredytowe mają być dostępne dla wszystkich kredytobiorców posiadających kredyt hipoteczny. Będą one jednak dostępne wyłącznie w przypadku jednego kredytu, a więc osoby, które zaciągnęły dwa, trzy lub więcej kredytów mieszkaniowych, będą mogły skorzystać z wakacji wyłącznie przy jednym zobowiązaniu.

Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać 4-krotnie w 2022 roku i również 4-krotnie w roku 2023. Niezwykle istotną kwestią jest to, że wakacje kredytowe będą dotyczyły zarówno części kapitałowej, jak i części odsetkowej raty kredytu hipotecznego. Oznacza to, że w tym czasie nie zapłacimy bankowi nawet złotówki.

WAŻNE! Wakacje kredytowe polegają na przerwie w płatności rat kredytu, ale jednoczesnym odroczeniu terminu spłaty i przesunięciu tych rat zwykle na koniec umowy kredytowej. Oznacza to, że okres kredytowania zostanie wydłużony.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – zwiększenie budżetu na lata 2022 / 2023

Mimo że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców funkcjonuje już od kilku lat, to rząd zapowiedział zwiększenie jego budżetu nawet kilkukrotnie. Przypomnijmy w tym miejscu, że fundusz powołany został przez Bank Gospodarstwa Krajowego na mocy ustawy o pomocy kredytobiorcom z 2015 roku. Środki zgromadzone w funduszu pochodzą z wpłat banków. Do końca 2021 roku, a więc czasu pierwszych podwyżek stóp procentowych, zainteresowanie funduszem nie było zbyt duże. Aktualnie zwiększyło się już znacznie, co jest wynikiem właśnie zacieśniania polityki pieniężnej przez Narodowy Bank Polski.

Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, budżet Funduszu Wsparcia Kredytobiorców w 2022 roku wynieść ma około 2 miliardów złotych. Taka sama kwota ma być przeznaczona na wsparcie kredytobiorców w roku 2023.

Wsparcie kredytobiorców w ramach funduszu polega na udzielaniu nieoprocentowanych pożyczek, które mają być przeznaczone na spłatę rat kredytów hipotecznych zaciągniętych w bankach komercyjnych. Maksymalna kwota pożyczki wynosi 72 tys. złotych. Pożyczka wypłacana jest w miesięcznych ratach, której górna wysokość wynosi 2 tys. zł. Aby otrzymać pożyczkę, należy spełnić wymagania określone w ustawie, które dostępne są na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego. Spłata pożyczki objęta jest dwuletnim okresem karencji, a w przypadku terminowych spłat przez okres minimum 100 rat, reszta pożyczki może zostać umorzona (maksymalnie 44 raty).

Zamiennik WIBOR-u

Jak przekazał kilka dni temu szef rządu, wsparcie kredytobiorców będzie polegało także na zamianie wskaźnika WIBOR na inny. Przypomnijmy, że to właśnie wysokość WIBOR-u ma bezpośredni wpływ na wysokość oprocentowania kredytów i sumarycznie miesięcznych rat. Z aktualnych informacji wynika, że “nowy” wskaźnik ma być nawet o 0,4 proc.niższy od aktualnej wartości WIBOR, co pozwoli zaoszczędzić nawet kilkanaście, a może i kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wsparcie kredytobiorców 2022 / 2023 – kiedy rusza rządowa pomoc?

Zapowiedziane przez rząd wsparcie kredytobiorców ma zostać uruchomione już w III kwartale 2022 roku. Oznacza to, że zarówno wakacje kredytowe, jak i zamiennik WIBOR powinny być uruchomione już niebawem. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców działa bez zakłóceń od kilku lat, a więc każda osoba, która mierzy się z problemami w spłacie kredytu hipotecznego, może już z niego skorzystać.

Na zakończenie warto dodać, że rządowe wsparcie kredytobiorców nie jest jedynym rozwiązaniem, które możemy zastosować, gdy rata kredytu jest zbyt wysoka. Do dyspozycji mamy bowiem jeszcze m.in. prolongatę, refinansowanie kredytu hipotecznego czy negocjacje z bankiem, które może za nas przeprowadzić niezależny ekspert kredytowy ze Szczecina.

Zdjęcia: Seventy Four, SDI Productions via Canva.

Komentarze są wyłączone.