Kredyt hipoteczny, wszystko, co powinieneś wiedzieć

Kredyt hipoteczny, wszystko, co powinieneś wiedzieć

Kredyty hipoteczne to obecnie najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą kupić swoje własne mieszkanie, a nie dysponują odpowiednimi wolnymi środkami.

Kredyty hipoteczne są najlepszym rozwiązaniem z trzech powodów.

Po pierwsze wysokość środków, jakie można otrzymać z kredytu hipotecznego, uzależniona jest od wartości kupowanej nieruchomości. Obecnie na rynku można spotkać oferty umożliwiające sfinansowanie zakupu mieszkania w ze 100 proc. środków pochodzących z kredytu. Wartość nieruchomości ustalana jest podczas dokonywania wyceny nieruchomości.
Po drugie okres spłaty kredytu hipotecznego może wynieść od 30 do nawet 60 lat.

Po trzecie koszt kredytu hipotecznego jest stosunkowo niewielki.

Wszystkie te trzy cechy są możliwe do spełnienia dzięki specjalnemu systemowi zabezpieczenia spłaty zobowiązania. Kredyty hipoteczne, jak sama nazwa wskazuje, są powiązane  z hipoteką. Jest ona zakładana na kupowanej nieruchomości.

Kredyt hipoteczny, wszystko, co powinieneś wiedzieć
Kredyt hipoteczny, wszystko, co powinieneś wiedzieć

Zdolność kredytowa, co to jest?

Zanim jednak bank udzieli kredytu hipotecznego, sprawdzi naszą zdolność kredytową, czyli obliczy prawdopodobieństwo naszej rzetelnej spłaty zaciągniętego długu.

Warto wiedzieć, na co bank zwraca uwagę podczas sprawdzania zdolności kredytowej.

Po pierwsze liczba pracujących osób znajdujących się w gospodarstwie domowym. Im więcej osób jest zatrudnionych, najlepiej na umowę o pracę, tym większy jest całkowity dochód gospodarstwa domowego.

Po drugie liczba aktualnych zobowiązań wraz z wysokością miesięcznych rat. Jeśli wzięliśmy jakieś pożyczki lub kredyty od banków, część naszego dochodu musi być nienaruszona, ponieważ jest przeznaczona na spłatę dotychczasowych zobowiązań. To oznacza, że miesięczna rata naszego kredytu hipotecznego będzie niższa, przez co możemy otrzymać o wiele mniej pieniędzy.

Po trzecie bank bada, czy posiadamy karty kredytowe oraz limity kredytowe na koncie osobistym. Jeżeli posiadamy produkty tego typu, a nie korzystamy z nich, warto zrezygnować. Bank zobaczy wówczas nie tylko, że nam zależy na otrzymaniu pieniędzy, ale również, że mamy więcej pieniędzy, które możemy przeznaczyć na spłatę rat.

Należy pamiętać, żeby nie ograniczać się tylko do oferty jednego banku, ponieważ istnieje możliwość, że przy tych samych warunkach otrzymamy więcej pieniędzy.

1 Comments

  1. Patrycka pisze:

    Dzięki za wpis, właśnie jestem przed zaciągnięciem kredytu na zakup mieszkania w Szczecinie 🙂